Podstawowe informacje o Gorcach

Gorce to położone w Beskidach Zachodnich pasmo górskie, którego nazwa jest związana najprawdopodobniej ze słowem „gorzeć”, które oznacza płonąć. Najwyższym szczytem tego pasma jest Turbacz, jednak w okolicy znajduje się również kilka innych tyle, że nieco niższych wzniesień. Wybierając się w te rejony, warto nieco bliżej przyjrzeć się całej okolicy.

Wybierając się na wycieczkę w Gorce, należy nieco wcześniej sprawdzić, jak wygląda tutejsza baza noclegowa [informacje na ], gdyż okolice te każdego roku odwiedza wielu turystów, przez co znalezienie wolnego pokoju może być dosyć trudne. Jeśli chodzi o noclegi, to każdy turysta z pewnością znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie, gdyż w większości miejscowości znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, hotele o różnym standardzie, a także gospodarstwa agroturystyczne.

Gorce charakteryzuje dość łagodne ukształtowanie grzbietów, dzięki czemu można w tym regionie podziwiać przepiękne krajobrazy nie tylko na okoliczne wzniesienia, ale również na odległe pasma górskie, należące do zupełnie innego regionu. Gorczańskie widoki charakteryzuje przepiękna kolorystyka, która zmienia się wraz z porami roku. Jednym z piękniejszych widoków jest przede wszystkim ośnieżona korona Tatr, kontrastująca w niektórych miesiącach z intensywną zielenią gorczańskiego krajobrazu.

Na terenie Gorców [informacje na https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorce] znajduje się wiele schronisk górskich, do których prowadzą liczne szlaki turystyczne, na które warto się wybrać, aby poznać tutejszą przyrodę i podziwiać przepiękne widoki. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, iż Gorce zamieszkuje kilka grup etnograficznych, różniących się między sobą kilkoma ważnymi szczegółami. Południowe strony zamieszkują Podhalanie, w południowo-wschodniej części można spotkać Górali Pienińskich, natomiast na północnych stokach osiedlili się Zagórzanie. Takie zróżnicowanie kulturalne jest dosyć ciekawe, gdyż każda grupa posługuje się swoim charakterystycznym dialektem, posiada swoje tradycje, zespoły muzyczne, a także charakterystyczne potrawy, które na dobre wpisały się w ich historię.

Gorce to niezwykle interesujące pasmo górskie oferujące turystom nie tylko ciszę, spokój i przepiękne widoki, ale również niepowtarzalny klimat, który wpływa bardzo korzystnie nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>