Łódź oczami mieszkańca

Łódź to zadziwiające miasto. Mało osób postanawia je zwiedzić, a jest ono naprawdę warte fatygi. Ten artykuł będzie właśnie o tym, co możemy zobaczyć, będąc w Łodzi oraz jakie atrakcje dodatkowe oferuje nam to miejsce. Ponadto, jakie punkty na spotkania towarzyskie i spędzanie wolnego czasu preferują łodzianie.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Łódź to miasto świetnie nadające się na weekendowe wizytowanie. Pamiętać należy, że to miasto, typowo przemysłowe, w związku z czym należy koniecznie poznać siedziby głównych rodów fabrykanckich. A zatem będą to Pałac Poznańskiego, willa Herbsta oraz Biała Fabryka. Ponadto dawne budynki przeznaczone na mieszkania dla pracowników fabryk – są one ciągle dzisiaj zamieszkane. Oczywiście należy również udać się w kierunku Manufaktury – to niezwykłe centrum handlowo-rozrywkowe, powstałe z dawnej fabryki.

Drugim okresem, który odcisnął piętno na historii Łodzi jest wojna. Aby lepiej poznać historię tamtych czasów warto wybrać się do Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz jego dwóch Oddziałów – Stacji Radegast oraz Martyrologii Radogoszcz. Najwięcej uwagi winniśmy skierować w stronę muzeów jak np. dwa Muzea Sztuki, Muzeum Kanału „Dętka” i wiele, wiele innych. To jednak nie koniec kultury, której można posmakować w tym mieście.

Pamiętać bowiem należy, że Łódź słynie ze swojej Szkoły Filmowej. A zatem kierujemy się do Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Animacji Se-ma-for. W czasie wolnym od zwiedzania, można pójść na jeden z wielu wieczorów filmowych organizowanych w przeróżnych kinach. Można wybrać się do teatru! Najbardziej znane to oczywiście Teatr Wielki, Teatr Nowy, Teatr Jaracza, Teatr Lalek, Tatr Muzyczny oraz Szwalnia – jednak to nie wszystkie sceny.

Wskazane jest również by sprawdzić, czy w danym weekendzie nie będzie gdzieś jakiegoś ciekawego wernisażu. Łódź bowiem obfituje w małe galerie malarstwa czy fotografii, w których co rusz odbywają się wystawy. A gdzie łodzianie idą, kiedy chcą się spotkać ze znajomymi? Popularnym miejscem jest oczywiście Manufaktura lub Galeria Łódzka. Wiele Łodzian tłumnie podąża również na ul. Piotrkowską. Znajduje się tam mnóstwo pubów, restauracji, klubów i kawiarni. Wiele z nich charakteryzuje się niezwykle oryginalnym wnętrzem i ciekawymi potrawami lub napojami. Na wspomnianych terenach funkcjonuje dużo hoteli, proponujących noclegi w centrum Łodzi. To dobra opcja, by mieć blisko do każdej rozrywki i atrakcji. Dużą sławę zdobywa także miejsce na Piotrkowskiej znane jako „OFF”. Jest to pewien zaułek ciągnący się pośród kamienic i fabryk, w którym znajduje się wiele ciekawych pubów, restauracji i klubów, a także sklepy łódzkich projektantów. Na koniec warto dodać, że do szczególnie warto przyjechać w okresie jakiegoś festiwalu jak np. Light Move Festiwal czy Fashion Week.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>