Koszalin – historia i miejsca godne polecenia

Koszalin jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym Pomorza Zachodniego. Administracyjnie Koszalin jest miastem na prawach powiatu, mieszczącym się w województwie zachodniopomorskim, a planowo ma zostać on stolicą specjalnie utworzonego województwa środkowopomorskiego ze względu na dużą odległość, która dzieli to miasto od wojewódzkiego Szczecina. W Koszalinie znajduje się kilka ważnych uczelni z Politechniką Koszalińską na czele. Są w nim też liczne placówki kulturalne, jak muzeum, amfiteatr znajdujący się w zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, Filharmonia Koszalińska oraz wiele innych. Miasto posiada także wiele ciekawych miejsc rekreacyjnych, jak park linowy i park wodny, w których świetnie bawią się nie tylko najmłodsi goście – parki są w stanie dać wiele frajdy nawet najstarszym turystom.

Wspomniane już wcześniej koszalińskie muzeum, pamięta jeszcze czasy, kiedy miasto należało do Niemiec. W 1912 roku niemieckie Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju [ciekawostki➨Wikipedia] otworzyło w nim pierwszą wystawę. Muzeum kolekcjonuje zabytki archeologiczne, głównie z terenu Pomorza oraz organizuje liczne wystawy tematyczne, głównie związane z samym miastem i jego okolicami.

Koszalin ma bardzo barwną i długą historię, w której nie brakuje kataklizmów. W 1718 roku wielki pożar miasta zniszczył osiemdziesiąt procent zabudowy, w tym ratusz i renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Zaraz po wielkim pożarze rozebrano do połowy wysokości mury miejskie, aby cegły z rozbiórki przeznaczyć na odbudowę miasta. Miasto jednak przetrwało do dzisiaj i zachowało kilka cennych zabytków, jak katedra z czternastego wieku, czy kościół z trzynastego wieku. Koszalin też zdołał się bardzo rozwinąć i stać się jednym z największych miast wybrzeża.

Koszalin bez wątpienia jest jednym z najciekawszych miejsc w tej części kraju. Zaskakuje swoją ciekawą i niezbyt popularną historią, wciąż jest tajemniczy i nie do końca odkryty przez sporą grupę ludzi. Jest idealnym miejscem na weekendowy wypad jak i dłuższy pobyt, pozwalający nie tylko wypocząć na plaży, ale również odkryć wszystkie jego tajemnice. Koszalin jako miasto nadmorskie ma oczywiście bardzo szeroką bazę noclegową składającą się z przeróżnych miejsc, oferujących tanie noclegi [noclegi Koszalin➨Meteor], jak i ekskluzywne, pięciogwiazdkowe wczasy. Warto zajrzeć do bazy noclegowej Koszalina i wybrać coś dla siebie, nawet po sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>