Jurgów – góry, narty i Słowacja

Urocza, atrakcyjna miejscowość, położona w wyjątkowych i odmiennych okolicznościach przyrody, która pozwoli nam spędzić nasz czas w niepowtarzalny sposób, to Jurgów. Jest to niewielka wieś, administracyjnie położona w województwie małopolskim na granicy polsko–słowackiej, w której warto jest zatrzymać się na dłuższy czas i zapoznać z jej historią, a także wybrać się na odkrywanie niedaleko położonych terenów. Górzyste warunki sprawiają, że jest to idealna miejscówka dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, a zwłaszcza w sezonie zimowych lubią spędzać swój czas na uprawianiu narciarstwa lub innych sportów zimowych.

Cechuje się też ciekawą historią i wieloma tradycjami, które są zupełnie różne od tych, występujących w innych regionach Polski. Warto wiedzieć dla przykładu, że pierwszy raz została włączona do ziem polskich w 1920 roku, następnie ponownie została przyłączona po II wojnie światowej – rdzennie założona została w 1546 roku na prawie wołowskim i bardzo długo znajdowała się pod panowaniem węgierskim. Niesamowita historia, atrakcyjne warunki przyrodnicze, niezbyt wysokie góry – to coś, co sprawia, że z roku na rok przybywa tutaj turystów, pragnących spędzić swój czas w ciekawy sposób. Lista noclegowa jest tu tak rozwinięta, że jest w stanie pomieścić kilka razy więcej turystów niż wynosi obecna liczba mieszkańców. Noclegi polecane są tym, którzy chcą również wybrać się na Słowację lub w dalsze, lecz niezbyt oddalone górskie regiony (sprawdź noclegi tu: ).

Możliwości w tej miejscowości mamy wiele. Atrakcji nie zabraknie, do tych, na które warto rzucić okiem, na pewno należą zwłaszcza te związane z chlubą wsi oraz jej dobrobytem. Na myśli mamy obiekty takie jak szałasy – jak pasać zwierzęta w górach w czasie ciepłych pór roku – tutejsi mieszkańcy nauczyli się od ludności wołoskiej, która miała na nich bardzo duży wpływ. Oprócz tego w Jurgowie jest także bardzo dobrze zachowany tartak, napędzany energią pochodzącą z rzeki, co również zaliczane jest do niemałych osiągnięć jak na tamte czasy. Warto również rzucić okiem na tutejsze młyny, które produkowały cenne „złoto” w postaci mąki – tutejsi władcy niegdyś bogacili się na utrzymaniu młynów i z ich pracy w bardzo szybki sposób. Jurgów to niepowtarzalna miejscowość, która zaprasza w swoje skromne progi wszystkich turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>