Dlaczego warto docenić Jurę Krakowsko-Częstochowską?

Dokąd wybrać się w Polskę na urlop, kiedy wszystkie najpopularniejsze turystycznie regiony już nam się opatrzyły? Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar zaskakująco barwny, pozwalający na zwiedzanie i wypoczynek.

Każdemu z nas prawdopodobnie obiła się o uszy nazwa „Maczuga Herkulesa” – to najbardziej znany ze skalnych ostańców, będący praktycznie symbolem Jury. To nie jedyna ciekawa skalna formacja – jest ich tu znacznie więcej, niekiedy o fantazyjnych, skomplikowanych kształtach, okraszonych ludowymi nazwami. Wznoszące się iglice, skalne bramy i labirynty urozmaicają krajobraz, kontrastując swoją bielą z porastającą wzniesienia i doliny roślinnością.

Skałki wspinaczkowe to najbardziej charakterystyczny powód, dla którego ludzie wybierają właśnie Jurę Krakowsko-Częstochowską na miejsce urlopu. Są tu także wspaniałe jaskinie, z wnętrzami wyrzeźbionymi przez miliony lat erozji. Część dostępna jest dla turystów sezonowo, część, tak jak Jaskinia Wierzchowska Górna, przez cały rok. Zwiedzanie z przewodnikiem to niesamowita frajda bez względu na wiek – w końcu niewielu z nas uprawia chodzenie po jaskiniach, a niezwykłe miejsca zawsze zapadają w pamięć.

W regionie położone są także warte uwagi miasta. Oprócz tych zamykających obszar Jury, którym zawdzięcza ona swoją nazwę, odwiedzić warto Ojców czy Olkusz, a także mniejsze miejscowości. W kilkunastu znajdziemy zamki należące do Szlaku Orlich Gniazd. Część zachowała się do dzisiaj tylko jako ruiny, inne są zagospodarowane na różne sposoby.

Praktycznie w każdej miejscowości, gdzie jest coś do zwiedzania – np. skanseny miniatur, ruchoma szopka, nietypowe muzea czy ciekawe kościoły, znajdziemy także noclegi []. Jura Krakowsko-Częstochowska oferuje wiele kwater o zróżnicowanym standardzie, z których zawsze będziemy blisko najciekawszych miejsc tego regionu.

Przez obszar prowadzą trasy turystyczne – niekiedy osobno wytyczone są piesze i konne. Jeszcze inaczej poruszać się między miejscowościami będziemy samochodem, wszystkie jednak warianty jednego tematycznego szlaku spotykają się w głównych punktach. Znajdziemy tu trasy historyczne, militarne i przyrodnicze. W zimie natomiast, w rejonie Ogrodzieńca, dostępne są narciarskie szlaki biegowe.

Miejsca, takie jak parki tematyczne lub zdrojowe oraz obiekty sportowe uzupełniają atrakcyjną ofertę turystyczną regionu. Bogata jest baza noclegowa i gastronomiczna, a różnorodne atrakcje i możliwości spędzania czasu zarówno na szlakach, jak i na wspinaczce, dostarczą wiele przyjemności. Ten wspaniały region z pewnością zasługuje na to, aby poświęcić mu nieco uwagi, planując kolejne wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>