Ciekawe miasto Ełk

Każde województwo w Polsce ma na swoim terenie najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne miasto, które niejako staje się wizytówką regionu. Trójmiasto to niewątpliwie najbardziej rozpoznawany obszar na terenie województwa pomorskiego. Kraków króluje w Małopolsce. Ełk jest to największe miasto na Pojezierzu Mazurskim. Chociaż jest to fakt, mało kto o nim wie. Główną tego przyczyną jest to, że to jego ponad trzykrotnie większy sąsiad Olsztyn jest stolicą Województwa Warmińsko-Mazurskiego i jest to jedyne duże rozpoznawalne miasto w Polsce z tego regionu. O tym fakcie warto nie zapominać, gdyż Ełk jest to doskonale położone miasteczko, którego baza noclegowa może być nam bardzo przydatna.

Ełk jest położony na Pojezierzu Ełckim, nad jeziorem Ełckim, Jeziorem Sunowo oraz nad rzeką Ełk. Bezpośrednia bliskość dwóch jezior sprawia, że nie będziemy mieli problemu, aby na kempingach nad znaleźć noclegi w pobliżu akwenu. Jedną z atrakcji w Ełku, która nie łączy się w sposób bezpośredni z plażowaniem, jest Kolej Wąskotorowa. Jest to jednocześnie jedna z bardziej zachęcających rozrywek na całych Mazurach. Jest cennym zabytkiem techniki, powstała na początku XX wieku. Jej całkowita długość to 48 km. Podróżowanie jest niezwykle przyjemne, ponieważ siedzimy w zabytkowych wagonach w stylu retro. Ponadto, przemierzamy wspaniałe rejony, wzdłuż Jezior Selmęt Wielki, Nieciecz oraz Skomętno, na brzegu którego znajduje się grodzisko pruskie Góra Skomanda, które możemy zwiedzić.

Jeśli jesteśmy dalej w klimacie zabytków techniki, możemy również zwiedzić atrakcję, która mieści się w samym Ełku. Jest nią zabytkowa wieża ciśnień. Jest niezwykle okazałym przykładem architektury hydro-inżynieryjnej z końca XIX wieku. Obecnie nie pełni już swej pierwotnej funkcji, ale w całości została zamieniona na punkt odwiedzin. W wieży ciśnień mieści się obecnie Muzeum Kropli Wody, w którym możemy zobaczyć jak wyglądały niegdyś techniczne rozwiązania, których zadaniem było zaopatrywanie miast w wodę zdatną do picia.
Ełk jak się okazuje może być niezwykle ciekawym miejscem do spędzenia wakacji, zarówno tych polegających na relaksie jak i tych bardziej kształcących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>